Sammanfattning:
Turismen bidrar, i likhet med de flesta industrier, med olika negativa effekter på miljön. Problem uppstår när antalet besökare överstiger ett områdes ekologiska bärförmåga, det vill säga när miljön i ett område skadas, eller växter och djur trängs undan från naturområden på grund av människor. Antal utförda dykcertifikat har mer än fördubblats sedan 1990 och det har genom tidigare forskning fastställts att fritidsdykning bidrar till slitage av korallrev och övrig undervattensmiljö. Det krävs en långsiktig förändring i dykarnas beteende och det som ännu inte analyserats är hur dykarrangörer arbetar för att undvika påfrestningar av undervattensmiljön, därmed saknas ett undersökt organisationsperspektiv.
Syftet med uppsatsen är att undersöka hur miljöledning och kommunikation kan användas för att främja en långsiktigt hållbar upplevelseprodukt.
För att besvara vårt syfte har vi genomfört en fallstudie på PADI, Professional Asssociation of Diving Instructors. Vi genomförde kvalitativa intervjuer med dykarrangörer, instruktörer och dykledare inom organisationen.
Vi har även intervjuat en representant från PADIs ledning i Norden, samt en ytterligare person med erfarenhet från dykorganisationerna CMAS och NAUI för att få en kompletterande bild av dykbranschen.
Vi har kommit fram till att det finns en strävan inom dykorganisationen PADI att utöka sitt miljöarbete men frågan återstår om arbetet är
tillräckligt för att undvika framtida slitage av undervattensmiljön. Det har också visat sig att det krävs mer än PADIs engagemang för att arbetet ska ge ett långsiktigt resultat. Dykarrangören/instruktören har en unik möjlighet att personligen påverka dykbeteenden genom direktkontakt med kunderna. Det är därför av största ....
Detta arbete presenteras i samarbete med LIBRIS/Uppsök
...läs fortsättningen genom att logga in dig.
 |
För att komma åt denna sida måste du
vara medlem och inloggad.
|
 |
Är du inte redan medlem?
Bli medlem nu!
|
Om du loggar in får du tillgång till
Författarprofil
Har du en favoritförfattare på Mimers? Då kan du läsa allt om honom eller henne här. Du kan se bild, personlig information, statistik, listor och mycket mer!
Gästböcker
Läs vad andra har skrivit i din favoritförfattares gästbok. Du kan även starta en debatt, kommentera , rösta på de arbetet som ligger uppe samt skriva inlägg i forumet.
Se hela arbeten
Är du intresserad av något speciellt som du vet att en medlem på Mimersbrunn skrivit ett arbete om? Du får även tillgång till andras arbeten, sätta betyg samt att kommentera.

Nyckelord
, Företagsledning, management, fritidsdykning, ansvarsfullt företagande, miljöledning, interpersonell kommunikation,

Taggar
En tag är ett sökord eller uppmärkning av ett arbete. Genom att märka upp arbeten med olika relevanta sökord, kan du lätt hitta tillbaks till de arbeten du är intresserad av, genom att söka på dessa ord nästa gång du besöker vår sajt. Man kan också se och söka på andra besökares taggar.